Vishay/Dale TNPW0805221KBETA
TNPW0805221KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805221KBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805221KBETA.pdf
Availability of TNPW0805221KBETA
QUANTITY
TNPW0805221KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805221KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805221KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805221KBETA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805221KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805221KBETA Details Description
Related parts for TNPW0805221KBETA
RES SMD 118 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
ADHESIVE BACKED MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 28POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT 3CH 304LPI 7V datasheet.pdf