Vishay/Dale TNPW0805261KBEEN
TNPW0805261KBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805261KBEEN
Brief Description
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805261KBEEN.pdf
Availability of TNPW0805261KBEEN
QUANTITY
TNPW0805261KBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805261KBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW0805261KBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805261KBEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW0805261KBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805261KBEEN Details Description
Related parts for TNPW0805261KBEEN
HOOK&LOOP TAKTY .75" 50# GRN 18" datasheet.pdf
IC D/A CONV 14BIT R-R 8-MSOP datasheet.pdf
IC DAC SOFTSPAN 12BIT 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
ADAPTER EX M16-M20 datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18F OLIVE datasheet.pdf