Vishay/Dale TNPW08052K05BETA
TNPW08052K05BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08052K05BETA
Brief Description
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08052K05BETA.pdf
Availability of TNPW08052K05BETA
QUANTITY
TNPW08052K05BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08052K05BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW08052K05BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08052K05BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW08052K05BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08052K05BETA Details Description
Related parts for TNPW08052K05BETA
CONN HEADER 6POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT LC2MOS 100KHZ 24DIP datasheet.pdf
E.I.SERIES CONN REC 8P datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
BOARD QUICK START LPC1343 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
BASED LED BA9S YELLOW datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 3.0, Super Speed 9 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
10000UF 250V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf