Vishay/Dale TNPW08052K20BETA
TNPW08052K20BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08052K20BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08052K20BETA.pdf
Availability of TNPW08052K20BETA
QUANTITY
TNPW08052K20BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08052K20BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW08052K20BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08052K20BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW08052K20BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08052K20BETA Details Description
Related parts for TNPW08052K20BETA
CABLE TIE HVY NAT 30.6" datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 166MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
PAC-PREM-RV12-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf
FUSE PLUG datasheet.pdf
RES 15 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf