Vishay/Dale TNPW08052K52BEEA
TNPW08052K52BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08052K52BEEA
Brief Description
RES SMD 2.52K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08052K52BEEA.pdf
Availability of TNPW08052K52BEEA
QUANTITY
TNPW08052K52BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08052K52BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW08052K52BEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08052K52BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW08052K52BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08052K52BEEA Details Description
Related parts for TNPW08052K52BEEA
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX 3ST 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
HEAVY DUTY HAND PAD 7440 6X9" datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 9A SGL HS 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.6667MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 1W DO216 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf