Vishay/Dale TNPW080536K5BETA
TNPW080536K5BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080536K5BETA
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080536K5BETA.pdf
Availability of TNPW080536K5BETA
QUANTITY
TNPW080536K5BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080536K5BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW080536K5BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080536K5BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW080536K5BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080536K5BETA Details Description
Related parts for TNPW080536K5BETA
CONN PLUG HOUSING 7POS 2MM datasheet.pdf
RELAY OPTO 1A SPST-NO 6-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 220 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IC 2-3INPUT OR/NOR TRIPLE 20PLCC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 10POS .100 DUAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 600K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIN-POWER IDENTIFICATION PCRIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6SON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf