Vishay/Dale TNPW0805430RBETA
TNPW0805430RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805430RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805430RBETA.pdf
Availability of TNPW0805430RBETA
QUANTITY
TNPW0805430RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805430RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805430RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805430RBETA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805430RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805430RBETA Details Description
Related parts for TNPW0805430RBETA
IC DAC 12BIT MULT PARALL 20SSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 60POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN FFC VERT 3POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
13+13 DIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf