Vishay/Dale TNPW0805499RBEEA
TNPW0805499RBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805499RBEEA
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805499RBEEA.pdf
Availability of TNPW0805499RBEEA
QUANTITY
TNPW0805499RBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805499RBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805499RBEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPW Thin Film Chip Resistors
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)