Vishay/Dale TNPW08054K02BEEN
TNPW08054K02BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08054K02BEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08054K02BEEN.pdf
Availability of TNPW08054K02BEEN
QUANTITY
TNPW08054K02BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08054K02BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW08054K02BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08054K02BEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW08054K02BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08054K02BEEN Details Description
Related parts for TNPW08054K02BEEN
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC THERMOCOUPLE A W/COMP 8MSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 3POS datasheet.pdf
RES 48.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER MOUNTING BRACKETS datasheet.pdf
GROMMET 0.188" RUBBER BLACK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf