Vishay/Dale TNPW0805505KBEEA
TNPW0805505KBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805505KBEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 505K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805505KBEEA.pdf
Availability of TNPW0805505KBEEA
QUANTITY
TNPW0805505KBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805505KBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805505KBEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)505k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805505KBEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805505KBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805505KBEEA Details Description
Related parts for TNPW0805505KBEEA
CONN TERM BLOCK 45DEG 6POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4888SQ datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 44V SC-82AB datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL VOUT 12TQFN datasheet.pdf
HEX KEY SET W/STAND 8PC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf