Vishay/Dale TNPW0805510RBETA
TNPW0805510RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805510RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805510RBETA.pdf
Availability of TNPW0805510RBETA
QUANTITY
TNPW0805510RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805510RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805510RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805510RBETA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805510RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805510RBETA Details Description
Related parts for TNPW0805510RBETA
JUMPER-H9992TR/1853GR/H9992TR 2" datasheet.pdf
CONN HEADER ZH TOP 4POS 1.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 40POS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf