Vishay/Dale TNPW0805549KBEEA
TNPW0805549KBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805549KBEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805549KBEEA.pdf
Availability of TNPW0805549KBEEA
QUANTITY
TNPW0805549KBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805549KBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805549KBEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805549KBEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805549KBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805549KBEEA Details Description
Related parts for TNPW0805549KBEEA
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 60 PC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET 2 TO 2 TYPE H datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 BELL datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf