Vishay/Dale TNPW0805562RBEEN
TNPW0805562RBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805562RBEEN
Brief Description
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805562RBEEN.pdf
Availability of TNPW0805562RBEEN
QUANTITY
TNPW0805562RBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805562RBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW0805562RBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805562RBEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW0805562RBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805562RBEEN Details Description
Related parts for TNPW0805562RBEEN
STEPPER MOTOR 12VDC 7.5DEG UNI datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 2012 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
INDICATOR INCAND WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 777 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 82POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf