Vishay/Dale TNPW0805562RBEEN
TNPW0805562RBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805562RBEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805562RBEEN.pdf
Availability of TNPW0805562RBEEN
QUANTITY
TNPW0805562RBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805562RBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW0805562RBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805562RBEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW0805562RBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805562RBEEN Details Description
Related parts for TNPW0805562RBEEN
IC DAC 10BIT SGL LV SC70-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS CABLE datasheet.pdf
INSULATOR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-7 POS NON SHORT datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 22-23.5AWG IDC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf