Vishay/Dale TNPW080556R2BEEA
TNPW080556R2BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080556R2BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080556R2BEEA.pdf
Availability of TNPW080556R2BEEA
QUANTITY
TNPW080556R2BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080556R2BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080556R2BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080556R2BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080556R2BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080556R2BEEA Details Description
Related parts for TNPW080556R2BEEA
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG INV LP 6-XSON datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 3POS 2.0M 18AWG datasheet.pdf
RES SMD 69 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf