Vishay/Dale TNPW0805590KBEEN
TNPW0805590KBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805590KBEEN
Brief Description
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805590KBEEN.pdf
Availability of TNPW0805590KBEEN
QUANTITY
TNPW0805590KBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805590KBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW0805590KBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805590KBEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW0805590KBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805590KBEEN Details Description
Related parts for TNPW0805590KBEEN
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC AUDIO AMP BTL 4X45W 36HSOP datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONTACT PIN 16-20 AWG SLVR CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 470MA 700 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
ARS RELAY 1 FORM C 3V datasheet.pdf
MICRO CONN datasheet.pdf
FRAME datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
HINGE PIN datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 10 V datasheet.pdf