Vishay/Dale TNPW08055K60BETA
TNPW08055K60BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08055K60BETA
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08055K60BETA.pdf
Availability of TNPW08055K60BETA
QUANTITY
TNPW08055K60BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08055K60BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW08055K60BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08055K60BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW08055K60BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08055K60BETA Details Description
Related parts for TNPW08055K60BETA
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 41K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
SENSITIVE GF RELAY 9 36 VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
QKMATE 3POS R/ANG PIN BM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
762 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED RGB 6SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf