Vishay/Dale TNPW08055K76BEEA
TNPW08055K76BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08055K76BEEA
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08055K76BEEA.pdf
Availability of TNPW08055K76BEEA
QUANTITY
TNPW08055K76BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08055K76BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW08055K76BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08055K76BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW08055K76BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08055K76BEEA Details Description
Related parts for TNPW08055K76BEEA
IDC CABLE - MSC10A/MC10M/MSC10A datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
OSC XO 311.04MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 44MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
CB 7C 7#12 SKT PLUG datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf