Vishay/Dale TNPW08055K90BEEN
TNPW08055K90BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08055K90BEEN
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08055K90BEEN.pdf
Availability of TNPW08055K90BEEN
QUANTITY
TNPW08055K90BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08055K90BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW08055K90BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08055K90BEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW08055K90BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08055K90BEEN Details Description
Related parts for TNPW08055K90BEEN
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
IC CONFIG MULTIPLE FUNCT US8 datasheet.pdf
Crystal 16.000312MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TERMINAL SCREW EXTEND PC MNT BLU datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
THERMAL PAD 25X25X0.12MM datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 500MW DO7 datasheet.pdf