Vishay/Dale TNPW080581K6BEEA
TNPW080581K6BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080581K6BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 81.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080581K6BEEA.pdf
Availability of TNPW080581K6BEEA
QUANTITY
TNPW080581K6BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080581K6BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080581K6BEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)81.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080581K6BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080581K6BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080581K6BEEA Details Description
Related parts for TNPW080581K6BEEA
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT MOD 7PAC 600V 150A NX SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CABLE RG142 N TYPE PLUG-PLUG 36" datasheet.pdf
RES 0.287 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
MTK R/R STR HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf