Vishay/Dale TNPW0805820RBETA
TNPW0805820RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805820RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805820RBETA.pdf
Availability of TNPW0805820RBETA
QUANTITY
TNPW0805820RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805820RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805820RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805820RBETA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805820RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805820RBETA Details Description
Related parts for TNPW0805820RBETA
CONN CARDEDGE 15DL POS .100 R/A datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 1.5MM BEIGE datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 50.7VC R6 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf