Vishay/Dale TNPW080590K9BEEN
TNPW080590K9BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080590K9BEEN
Brief Description
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080590K9BEEN.pdf
Availability of TNPW080590K9BEEN
QUANTITY
TNPW080590K9BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080590K9BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW080590K9BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080590K9BEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW080590K9BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080590K9BEEN Details Description
Related parts for TNPW080590K9BEEN
FIXED IND 220UH 250MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.35A SYNC 5USMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 16.000000 MHZ datasheet.pdf
OSC XO 8.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf