Vishay/Dale TNPW120612K3BEEA
TNPW120612K3BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120612K3BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.3K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120612K3BEEA.pdf
Availability of TNPW120612K3BEEA
QUANTITY
TNPW120612K3BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120612K3BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW120612K3BEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120612K3BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW120612K3BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120612K3BEEA Details Description
Related parts for TNPW120612K3BEEA
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 126 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 790MA 80 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4A datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf