Vishay/Dale TNPW120616K0BETA
TNPW120616K0BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120616K0BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120616K0BETA.pdf
Availability of TNPW120616K0BETA
QUANTITY
TNPW120616K0BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120616K0BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW120616K0BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120616K0BETA
Related LinksTNPW1206, TNPW120616K0BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120616K0BETA Details Description
Related parts for TNPW120616K0BETA
CONN HEADER .100" 21POS GOLD PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO216AA datasheet.pdf
SAFETYPROG PROFESSIONAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323 datasheet.pdf