Vishay/Dale TNPW1206182KBETA
TNPW1206182KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206182KBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206182KBETA.pdf
Availability of TNPW1206182KBETA
QUANTITY
TNPW1206182KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206182KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206182KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206182KBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206182KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206182KBETA Details Description
Related parts for TNPW1206182KBETA
CONN EDGECARD 30POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN +/-12V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 614 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf