Vishay/Dale TNPW1206187RBETA
TNPW1206187RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206187RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206187RBETA.pdf
Availability of TNPW1206187RBETA
QUANTITY
TNPW1206187RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206187RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206187RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206187RBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206187RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206187RBETA Details Description
Related parts for TNPW1206187RBETA
CONN MINI D RCEPT 26POS VERT T/H datasheet.pdf
VARISTOR 610V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
ACCESSCONVERTER, TX/3 + TX datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 170POS .050 SMD datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U datasheet.pdf