Vishay/Dale TNPW12061K43BETA
TNPW12061K43BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12061K43BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12061K43BETA.pdf
Availability of TNPW12061K43BETA
QUANTITY
TNPW12061K43BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12061K43BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW12061K43BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12061K43BETA
Related LinksTNPW1206, TNPW12061K43BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12061K43BETA Details Description
Related parts for TNPW12061K43BETA
CAP CER 0.68UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE 110A 600VAC NON STD FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A DDPAK datasheet.pdf
POWER CONNECTOR FEMALE CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V CH 0603 datasheet.pdf