Vishay/Dale TNPW12061K96BEEA
TNPW12061K96BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12061K96BEEA
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12061K96BEEA.pdf
Availability of TNPW12061K96BEEA
QUANTITY
TNPW12061K96BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12061K96BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW12061K96BEEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12061K96BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW12061K96BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12061K96BEEA Details Description
Related parts for TNPW12061K96BEEA
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 19.69MM datasheet.pdf
RES 174 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 50A TO247 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf