Vishay/Dale TNPW1206360RBETA
TNPW1206360RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206360RBETA
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206360RBETA.pdf
Availability of TNPW1206360RBETA
QUANTITY
TNPW1206360RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206360RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206360RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206360RBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206360RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206360RBETA Details Description
Related parts for TNPW1206360RBETA
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 64 POS RT ANGLE GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 1K FLASH 28DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf