Vishay/Dale TNPW1206360RBETA
TNPW1206360RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206360RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206360RBETA.pdf
Availability of TNPW1206360RBETA
QUANTITY
TNPW1206360RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206360RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206360RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206360RBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206360RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206360RBETA Details Description
Related parts for TNPW1206360RBETA
OSC XO 50.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL W/REF 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 122MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 16V 240W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 53POS SNGL PCB datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf