Vishay/Dale TNPW120640K2BETA
TNPW120640K2BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120640K2BETA
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120640K2BETA.pdf
Availability of TNPW120640K2BETA
QUANTITY
TNPW120640K2BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120640K2BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW120640K2BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120640K2BETA
Related LinksTNPW1206, TNPW120640K2BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120640K2BETA Details Description
Related parts for TNPW120640K2BETA
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 3510V 70KA DISC 60MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/09/180 3.5 BK datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
AB 52C 52#16 PIN PLUG datasheet.pdf
GT 4C 4#4 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 150UF 18 MOHM datasheet.pdf