Vishay/Dale TNPW120640R2BEEA
TNPW120640R2BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120640R2BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120640R2BEEA.pdf
Availability of TNPW120640R2BEEA
QUANTITY
TNPW120640R2BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120640R2BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW120640R2BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120640R2BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW120640R2BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120640R2BEEA Details Description
Related parts for TNPW120640R2BEEA
DIODE ZENER ARRAY 8.2V SOT23-3 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf