Vishay/Dale TNPW120640R2BETA
TNPW120640R2BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120640R2BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120640R2BETA.pdf
Availability of TNPW120640R2BETA
QUANTITY
TNPW120640R2BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120640R2BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW120640R2BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120640R2BETA
Related LinksTNPW1206, TNPW120640R2BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120640R2BETA Details Description
Related parts for TNPW120640R2BETA
THERMISTOR NTC 150 OHM 10% 0805 datasheet.pdf
SENS 300PSI 14MM M10-1.25 6H 5V datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HEADER T/H R/A 2POS TIN datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP380HSN10 LOAD SW datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
TBF 48C 48#16 PIN SKT RECP datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO-215AB datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf