Vishay/Dale TNPW1206549KBEEA
TNPW1206549KBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206549KBEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206549KBEEA.pdf
Availability of TNPW1206549KBEEA
QUANTITY
TNPW1206549KBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206549KBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206549KBEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206549KBEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206549KBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206549KBEEA Details Description
Related parts for TNPW1206549KBEEA
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PHOTO TRANS CLEAR LEN 800NM SIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 7POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
LINE CORD HPR1 NEMA5-15P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf