Vishay/Dale TNPW120656K2BEEA
TNPW120656K2BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120656K2BEEA
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120656K2BEEA.pdf
Availability of TNPW120656K2BEEA
QUANTITY
TNPW120656K2BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120656K2BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW120656K2BEEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120656K2BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW120656K2BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120656K2BEEA Details Description
Related parts for TNPW120656K2BEEA
FUSE SURGE SUP 600VAC W/TAB RADL datasheet.pdf