Vishay/Dale TNPW120668K0BEEA
TNPW120668K0BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120668K0BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120668K0BEEA.pdf
Availability of TNPW120668K0BEEA
QUANTITY
TNPW120668K0BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120668K0BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW120668K0BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120668K0BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW120668K0BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120668K0BEEA Details Description
Related parts for TNPW120668K0BEEA
IC MCU 8BIT 7.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN RING TONG STR 22-18AWG RED datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 36POS datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR TSOT-23 datasheet.pdf
SW LEGEND PLATE STOP WH TEXT/RED datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.85W SOD64 datasheet.pdf