Vishay/Dale TNPW1206953RBETA
TNPW1206953RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206953RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206953RBETA.pdf
Availability of TNPW1206953RBETA
QUANTITY
TNPW1206953RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206953RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206953RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206953RBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206953RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206953RBETA Details Description
Related parts for TNPW1206953RBETA
CONN BLOCK TERM PCB 3.5MM 6POS datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 55MHZ 1.5A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
HDW MD JACKPOST datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 24V 350W datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 30C 6W BREAK datasheet.pdf