Vishay/Dale TNPW1210140KBEEA
TNPW1210140KBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210140KBEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210140KBEEA.pdf
Availability of TNPW1210140KBEEA
QUANTITY
TNPW1210140KBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210140KBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW1210140KBEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210140KBEEA
Related LinksTNPW1210, TNPW1210140KBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210140KBEEA Details Description
Related parts for TNPW1210140KBEEA
CONN HEADER 44POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RESONATOR CER 16.00MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CATEGORY 5E 7FT BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 865MA 540 MOHM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf