Vishay/Dale TNPW1210162KBETA
TNPW1210162KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210162KBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210162KBETA.pdf
Availability of TNPW1210162KBETA
QUANTITY
TNPW1210162KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210162KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1210162KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210162KBETA
Related LinksTNPW1210, TNPW1210162KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210162KBETA Details Description
Related parts for TNPW1210162KBETA
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
13 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
IC FPGA 425 I/O datasheet.pdf
DIODE HS SWITCHING CHIP FORM datasheet.pdf
3,3UF 250V 6,3X11 datasheet.pdf