Vishay/Dale TNPW1210174KBEEN
TNPW1210174KBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210174KBEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210174KBEEN.pdf
Availability of TNPW1210174KBEEN
QUANTITY
TNPW1210174KBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210174KBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW1210174KBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210174KBEEN
Related LinksTNPW1210, TNPW1210174KBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210174KBEEN Details Description
Related parts for TNPW1210174KBEEN
KIT, HARDWARE STANDOFF STUD MT datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 2% 1/2W 0815 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH DISCONN FLANGE 30A 3POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 73MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf