Vishay/Dale TNPW12101K18BEEA
TNPW12101K18BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12101K18BEEA
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW12101K18BEEA.pdf
Availability of TNPW12101K18BEEA
QUANTITY
TNPW12101K18BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12101K18BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW12101K18BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12101K18BEEA
Related LinksTNPW1210, TNPW12101K18BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12101K18BEEA Details Description
Related parts for TNPW12101K18BEEA
RES 40 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M18 5MM AC2W-NC datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf