Vishay/Dale TNPW1210255KBETA
TNPW1210255KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210255KBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210255KBETA.pdf
Availability of TNPW1210255KBETA
QUANTITY
TNPW1210255KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210255KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1210255KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210255KBETA
Related LinksTNPW1210, TNPW1210255KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210255KBETA Details Description
Related parts for TNPW1210255KBETA
IC OPAMP TRANSCOND 2MHZ 16DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE26S/AE26M/CCE26S datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER EMI 15A 50V 1MHZ-1GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HOUSING 40POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
RES 11.42K OHM 0.3W 0.02% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf