Vishay/Dale TNPW1210261RBETA
TNPW1210261RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210261RBETA
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210261RBETA.pdf
Availability of TNPW1210261RBETA
QUANTITY
TNPW1210261RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210261RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1210261RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210261RBETA
Related LinksTNPW1210, TNPW1210261RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210261RBETA Details Description
Related parts for TNPW1210261RBETA
IC REG LDO 2.8V 0.5A 3DDPAK datasheet.pdf
BIT TORX T25 1.97" datasheet.pdf
CONN SPRING 66POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
VARISTOR 185V 40KA SQUARE 36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 2.14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf