Vishay/Dale TNPW1210402KBEEN
TNPW1210402KBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210402KBEEN
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210402KBEEN.pdf
Availability of TNPW1210402KBEEN
QUANTITY
TNPW1210402KBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210402KBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW1210402KBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210402KBEEN
Related LinksTNPW1210, TNPW1210402KBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210402KBEEN Details Description
Related parts for TNPW1210402KBEEN
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 8POS TIN T/H datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf