Vishay/Dale TNPW121056K0BEEN
TNPW121056K0BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW121056K0BEEN
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW121056K0BEEN.pdf
Availability of TNPW121056K0BEEN
QUANTITY
TNPW121056K0BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW121056K0BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW121056K0BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW121056K0BEEN
Related LinksTNPW1210, TNPW121056K0BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW121056K0BEEN Details Description
Related parts for TNPW121056K0BEEN
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SERIALIZER/DESERIAL 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-250 PSI datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf