Vishay/Dale TNPW121068K0BETA
TNPW121068K0BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW121068K0BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW121068K0BETA.pdf
Availability of TNPW121068K0BETA
QUANTITY
TNPW121068K0BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW121068K0BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW121068K0BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW121068K0BETA
Related LinksTNPW1210, TNPW121068K0BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW121068K0BETA Details Description
Related parts for TNPW121068K0BETA
IC REG LDO 20V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD TH71101 RECEIVR datasheet.pdf
CONN SPRING 10POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIBER DOME CLOSURE 385X182X151MM datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 2MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A WDFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 65W datasheet.pdf
HDM/FA SAPR 160F BENCH G CUT datasheet.pdf