Vishay/Dale TNPW2010562RBETF
TNPW2010562RBETF picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2010562RBETF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 562 OHM 0.1% 0.4W 2010
Datasheet Download
TNPW2010562RBETF.pdf
Availability of TNPW2010562RBETF
QUANTITY
TNPW2010562RBETF Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2010562RBETF
Internal Part NumberEIS-TNPW2010562RBETF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2010562RBETF
Related LinksTNPW2010, TNPW2010562RBETF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2010562RBETF Details Description
Related parts for TNPW2010562RBETF
CONN HEADER 16POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V 0606 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf