Vishay/Dale TNPW251210K2BEEY
TNPW251210K2BEEY picture photo
Mfg. Part Number
TNPW251210K2BEEY
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW251210K2BEEY.pdf
Availability of TNPW251210K2BEEY
QUANTITY
TNPW251210K2BEEY Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW251210K2BEEY
Internal Part NumberEIS-TNPW251210K2BEEY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW251210K2BEEY
Related LinksTNPW2512, TNPW251210K2BEEY Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW251210K2BEEY Details Description
Related parts for TNPW251210K2BEEY
FIXED IND 270NH 759MA 360 MOHM datasheet.pdf
LAMP FLYING 14V 80MA 12"LD WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMC datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
DR 13 SEALING RINGS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W SMBJ datasheet.pdf
IC CLK GEN SPRED SPECTRM 20TSSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 120W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf