Vishay/Dale TNPW2512121KBEEG
TNPW2512121KBEEG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512121KBEEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512121KBEEG.pdf
Availability of TNPW2512121KBEEG
QUANTITY
TNPW2512121KBEEG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512121KBEEG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512121KBEEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512121KBEEG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512121KBEEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512121KBEEG Details Description
Related parts for TNPW2512121KBEEG
LED GREEN/RED CLEAR ROUND T/H datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG GRY/WH 5.3-6.5 datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL INSERTION 40POS 4ROWS 2.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf