Vishay/Dale TNPW2512232RBETG
TNPW2512232RBETG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512232RBETG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512232RBETG.pdf
Availability of TNPW2512232RBETG
QUANTITY
TNPW2512232RBETG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512232RBETG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512232RBETG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512232RBETG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512232RBETG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512232RBETG Details Description
Related parts for TNPW2512232RBETG
PSOC EMU POD FEET FOR 28-SSOP datasheet.pdf
CAP MICA 35PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf